Šilutės Vydūno gimnazijos mokinės Augustė ir Lėja dalijasi gerumu
Artėjant gražiausioms metų šventėms, užplūsta šiluma, kuri skleidžiasi iš žmonių širdžių. Tai metas, kai kiekvienas atranda laiko sustoti, įsiklausyti į save ir kitus, prisiminti, kas gyvenime svarbiausia. Šventinė dvasia tarsi tyliai skatina dalintis – ne tik dovanomis, bet ir šypsenomis, nuoširdžiu žodžiu ar mažais gerais darbais.
Šilutės Vydūno gimnazijos 3 klasės mokinės Augustė ir Lėja mielai pakvietė globos namų gyventojus kurti gražią akimirką, kuri šildė ir džiugino šilčiausiais prisiminimais apie šv. Kalėdas. Moksleivės, vykdydamos savo mokyklos metinį projektą „Stebuklingas kalėdinis žaisliukas“, pažadino gyventojų kūrybiškumą darant kalėdinius žaisliukus bei atskleidė kiekvieno dalyvio gražiausią talentą. Jos skatino ne tik kūrybinį procesą, bet ir bendruomenės bendradarbiavimą, praturtinto globos namų gyventojų užimtumą, didino jų kūrybiškumo galias, stiprino kiekvieno gyventojo asmens savivertę. Edukacijos metu moksleivės turėjo galimybę geriau suprasti socialinio darbo ypatumus, gebėjo išklausyti kiekvieno asmens, turinčio negalią, svajones ir troškimus, pajautė komandinę bendrystės dvasią. Taip pat stiprino empatiškumo jausmą, emocijas ir jausmus, pasitikėjimą, pagarbą bei supratimą, kad kiekvienas gyventojas nori tapti visaverčiu visuomenės nariu. Todėl visi privalo turėti teisę į žmogiškąjį orumą ir maksimalią gyvenimo kokybę.
Pasak moksleivės Augustės, šiuo laikotarpiu bendruomenė tampa dar artimesnė – gyventojai dalijasi savo idėjomis, kuria kartu ir stiprina tarpusavio ryšius. Lėja teigė, jog rankų darbo stebuklingi dirbiniai, pripildyti meilės ir nuoširdumo, tampa šviesos simboliais, nešančiais viltingus norus ateinantiems metams.
Nemaža mūsų visuomenės dalis yra žmonės, kurie nedirba, yra senyvo amžiaus, neįgalūs, gyvena įvairiuose globos namuose. Kadangi svarbiausias laisvalaikio uždavinys – atskleisti žmogaus asmenybę, formuoti naujus jo poreikius, plėsti žmogaus dvasinius interesus, kurti ir tobulinti bendravimo formas remiantis įvairiomis pramogomis, kūryba, šventiniais renginiais, tai globos įstaigų gyventojams laisvalaikio problema labai aktuali. Nes jiems tai ir turimų įgūdžių atstatomoji veikla bei jų tolesnis ugdymas, gyvenimo monotonijos paįvairinimas.
Dažnai asmenys, turintys negalią, dėl savo būklės yra mažiau savarankiški ir socialiai aktyvūs, mažiau linkę bendrauti bei dalyvauti. Siekiant socialiai aktyvinti, įtraukti negalią turinčius asmenis, skatinamas jų dalyvavimas įvairiose užimtumo veiklose. Laisvalaikis dažnai tampa viena iš reikšmingesnių neįgaliųjų socializacijos ir integravimosi į sociumą prielaidų. Svarbu pažymėti, kad socialiniai darbuotojai atlieka svarbų vaidmenį įgyvendinant laisvalaikio užimtumo programas – jie yra atsakingi už veiklų organizavimą, o neretai ir jų vykdymą Nuo darbuotojų žinių kokybės ir jų dorovinės sampratos dažnai priklauso jų teikiamų paslaugų kokybė bei taikomų metodų pasirinkimas. Didelę patirtį turėdama socialiniame darbe pastebiu kiekvieno žmogaus galias ir gebėjimus, siekiant jo savarankiškumo. Ir didžiuojuosi, kai žmonės, turintys negalią, teigia, jog GALI: pasitikėti savimi, jaustis saugiems ir būti laimingiems, dalyvauti bendruomenės ir visuomenės veiklose, dalyvauti gerumo akcijose, kontroliuoti savo elgesį ir emocijas, kalbėtis apie tai, kas jiems svarbu, priimti sprendimus ir dalyvauti juos priimant, pasisakyti ir būti išklausyti, išgirsti, tapti savarankiški ir motyvuoti veikti, balsuoti ir dalyvauti politiniame gyvenime, jaustis vertingais, svarbiais ir reikalingais. Taigi, integracija labai svarbus procesas, nes žmogus yra aukščiausia vertybė, ir ši vertybė atsiskleidžia bei pasireiškia tik žmogaus ir visuomenės santykiuose.
Nuoširdžiai dėkojame Šilutės Vydūno gimnazijos mokinėms už jų nuoširdumą ir gebėjimą kurti džiaugsmingas akimirkas globos namų gyventojams. Jūsų gerumas įkvepia ir rodo, kad jaunoji karta yra pasirengusi priimti kiekvieną žmogų, nepaisant jo gyvenimo iššūkių ar negalios. Esate puikus pavyzdys, kaip mažos, bet nuoširdžios pastangos gali kurti didelį džiaugsmą. Didžiuojamės jumis ir tikime, kad jūsų gerumas įkvėps ir kitus kurti bendrystės kupiną pasaulį.